geekhack
geekhack Community => Off Topic => Topic started by: tp4tissue on Fri, 21 August 2020, 09:52:21
-
Gotta get in on the Chives during the summer, Chives are stupid xpensive in the winter months.
In the winter, to make a Chive pie, it's like $20 worth of chives per pie. Or $10 worth of chives per plate of dumplings
Summer, one can grow $1000s worth of Chives on 3 bags of dirt, $15-25
Much Chives, So Protein...
[attachimg=1]
-
Chives are stupid xpensive in the winter months.
(Attachment Link)
I feel this statement in corn .59¢ per ear and it's fresh as hell right now. During Winter I see 5 packs of corn prepackaged and out of season for $5.99
The markup is insane, but meanwhile I'm enjoying my textured poops.
-
Gotta get in on the Chives during the summer, Chives are stupid xpensive in the winter months.
In the winter, to make a Chive pie, it's like $20 worth of chives per pie. Or $10 worth of chives per plate of dumplings
Summer, one can grow $1000s worth of Chives on 3 bags of dirt, $15-25
Man with that kind of profit farmers must be RICH A.F....
Oh wait.
-
FYI, cheese is better than chives in perogies