geekhack
geekhack Community => Off Topic => Topic started by: dante on Fri, 28 February 2014, 18:35:26
-
Just for yourself - how much do you spend and usually what do you typically buy with it?
-
Distinctly less than I spend on keyboard related products.
-
WA has some almost criminal food prices and taxes, so I spend appx $120/w on groceries for me alone.
-
Just for yourself - how much do you spend and usually what do you typically buy with it?
Just for me, easily over $250 to $450 down at Coles and/or Woolies. Mostly purchase fresh meat, vegies, some fruit (in season only), prepackaged treats (ie, beer, wine and some spirits).
As I get fed free of charge by my company the food I buy is usually once, past every fortnight (when I'm back in the metro area). Sometimes I will do a 1 month shift and that saves even more money for me. The mrs still has to pay the bills and rely on shopping for everything, by herself. I always leave some extra moolah for her to enjoy :thumb: .
-
Too much
-
Too much
The cost of living in Convict Town ;) .
-
$20-$30 a week.
I don't really buy too much soda or snacks. Pretty much everything I buy requires some prep to become a meal.
-
I can survive on $50 a week.
-
$20-$30 a week.
I don't really buy too much soda or snacks. Pretty much everything I buy requires some prep to become a meal.
People always say this, but I always find I spend much much more on meals that require preparation.
-
$20-$30 a week.
I don't really buy too much soda or snacks. Pretty much everything I buy requires some prep to become a meal.
People always say this, but I always find I spend much much more on meals that require preparation.
Last week I slow cooked a pork loin, it was $1.50 a pound, 3 pounds, and lasted around 3 days.....
I also make an amazing potato soup, cost around $4 for around 4 solid days of means/snacks
-
$20-$30 a week.
I don't really buy too much soda or snacks. Pretty much everything I buy requires some prep to become a meal.
People always say this, but I always find I spend much much more on meals that require preparation.
Last week I slow cooked a pork loin, it was $1.50 a pound, 3 pounds, and lasted around 3 days.....
I also make an amazing potato soup, cost around $4 for around 4 solid days of means/snacks
... not to go off topic, but do is the creation of this potato soup a shareable thing, or a close-hold sort of creation.
-
$20-$30 a week.
I don't really buy too much soda or snacks. Pretty much everything I buy requires some prep to become a meal.
People always say this, but I always find I spend much much more on meals that require preparation.
Last week I slow cooked a pork loin, it was $1.50 a pound, 3 pounds, and lasted around 3 days.....
I also make an amazing potato soup, cost around $4 for around 4 solid days of means/snacks
... not to go off topic, but do is the creation of this potato soup a shareable thing, or a close-hold sort of creation.
My mother doesn't even have this recipe......
-
I try to keep it at around 120 bucks a month.
I don't make very much money, but since I work at a grocery store, the discount can be a life saver.
-
I am currently capped at $360 a month for all groceries/diapers/toiletries/pet food/household supplies for me, the wife, and our 9 month old. :thumb:
This is the budget we are using - it is very hard, but the results are worth it (no debt). http://www.daveramsey.com/blog/free-download-budgeting-guide (http://www.daveramsey.com/blog/free-download-budgeting-guide)
It is a lot of work and takes a significant amount of planning as far as meals go so that you use all the food you buy and not waste anything. Also, we are doing this with minimal pasta ;)
-
$30-50 a week when I lived in Texas and that jumped to $100-120 a week when I lived in Seattle.
Moral of the story? Don't live in Seattle. Not only is it overcast all the time and the people are unfriendly, but it's expensive as hell to live there with sub-par produce unless you go to the farmer's market.
-
I'm embarrassed to even say :eek:
-
like 80-100 a week in vancouver. but i shop at a really expensive local fancy grocery store, i buy in low quantities, too much meat, and i buy precut stuff because my kitchen is pathetic. alot of people are much more reasonable around here (my family used to go $500/month for 3 people).
-
$110 top for two of us.
-
0. I haven't found a single vegetable I can eat without wanting to throw up. :/
-
0. I haven't found a single vegetable I can eat without wanting to throw up. :/
You don't like french fries?
-
0. I haven't found a single vegetable I can eat without wanting to throw up. :/
You don't like french fries?
Well, yeah french fries are in fact some sort of vegetables because it's made out of potatos, so I guess I like that. :P
-
Just for me, easily over $250 to $450 down at Coles and/or Woolies. Mostly purchase fresh meat, vegies, some fruit (in season only), prepackaged treats (ie, beer, wine and some spirits).
As I get fed free of charge by my company the food I buy is usually once, past every fortnight (when I'm back in the metro area). Sometimes I will do a 1 month shift and that saves even more money for me. The mrs still has to pay the bills and rely on shopping for everything, by herself. I always leave some extra moolah for her to enjoy :thumb: .
Elrick you clearly aren't good enough at shop lifting :))
-
Just for yourself - how much do you spend and usually what do you typically buy with it?
Just for me, easily over $250 to $450 down at Coles and/or Woolies. Mostly purchase fresh meat, vegies, some fruit (in season only), prepackaged treats (ie, beer, wine and some spirits).
As I get fed free of charge by my company the food I buy is usually once, past every fortnight (when I'm back in the metro area). Sometimes I will do a 1 month shift and that saves even more money for me. The mrs still has to pay the bills and rely on shopping for everything, by herself. I always leave some extra moolah for her to enjoy :thumb: .
Elrick, that's PER WEEK, without the Mrs involved, only for dinners and once a fortnight?
Oz is even more exorbitant than I thought. I was hearing that you guys pay $3 per orange or something.
-
For me $30 per week average, up to $60 if I buy more import/gourmet type item. Generally all I buy is thing like vegetable, meat, dairy, egg, flour, coffee. I stay away from any premade/instant package type of food. I make nearly everything from scratch myself. Probably about 80% of meal would be vegetarian too. It save me a lot of money and is much better for me.
-
i would say if i cook 3x a day for a week (which i have done lots) for myself 30ish. but that's b/c i hate cooking and i hate eating the food i cook, (ppl like the way i cook, i just don't like the thought of me making food, then eating it... idk takes too much time). so i'd make like 3portions at dinner, this would be good for next nights lunch and dinner.
if i cook for myself and my wife (when she's here and not travelling) i have to mix it up and cook different foods every night, for that it'd be a budget of about 60ish per person per week.
of course this doesn't factor in coupons/ store specials"weekly deals" club rewards and farmers markets.
oh and of course, if you're trying to be on a budget you can't shop at whole foods or those stupid "natural foods" supermarkets, they're just over priced packaged "fake natural" food for idiots. I'm also pissed b/c where i just moved, they're building a whole foods, literally across the street from me, i would rage if my street became even busier.
-
Just for yourself - how much do you spend and usually what do you typically buy with it?
Just for me, easily over $250 to $450 down at Coles and/or Woolies. Mostly purchase fresh meat, vegies, some fruit (in season only), prepackaged treats (ie, beer, wine and some spirits).
As I get fed free of charge by my company the food I buy is usually once, past every fortnight (when I'm back in the metro area). Sometimes I will do a 1 month shift and that saves even more money for me. The mrs still has to pay the bills and rely on shopping for everything, by herself. I always leave some extra moolah for her to enjoy :thumb: .
Elrick, that's PER WEEK, without the Mrs involved, only for dinners and once a fortnight?
Oz is even more exorbitant than I thought. I was hearing that you guys pay $3 per orange or something.
$2 a lemon last I saw.
-
0. I haven't found a single vegetable I can eat without wanting to throw up. :/
You don't like pizza?
Since 2011-12 congress, in their infinite wisdom and glory, declared that pizza is a vegetable.
-
Around $360 a month for 2 people, living in a city where prices could stand to be lower. Mostly vegetarian as well (one of the two people is completely vegetarian). It's actually a pretty comfortable amount for us, and we haven't tried counting it until I looked at some Chase statements yesterday (spending can be grouped into categories there). We don't eat out very much, though occasional Subway is convenient from work.
-
Around 100 Euros / 140 USD (2 person household) per week,
I eat a lot meat tho (loin steak and roastbeef, yum) ^^;
-
70-140/wk some food items are used more sparingly than others.
Feeds 2.
-
oh and of course, if you're trying to be on a budget you can't shop at whole foods or those stupid "natural foods" supermarkets, they're just over priced packaged "fake natural" food for idiots. I'm also pissed b/c where i just moved, they're building a whole foods, literally across the street from me, i would rage if my street became even busier.
that's pretty much my situation right now lol. I don't fall for the whole organic bull**** (if you didn't watch it grow and see it pulled out of the ground yourself - IT IS NOT ORGANIC; it's alot cheaper to add some text to a label than to actually reduce the output of your farm/orchard). but those trendy supermarket things are pretty damn convenient and i'm a lazy **** when it comes to picking up groceries/cooking.
-
Just for yourself - how much do you spend and usually what do you typically buy with it?
Just for me, easily over $250 to $450 down at Coles and/or Woolies. Mostly purchase fresh meat, vegies, some fruit (in season only), prepackaged treats (ie, beer, wine and some spirits).
As I get fed free of charge by my company the food I buy is usually once, past every fortnight (when I'm back in the metro area). Sometimes I will do a 1 month shift and that saves even more money for me. The mrs still has to pay the bills and rely on shopping for everything, by herself. I always leave some extra moolah for her to enjoy :thumb: .
Elrick, that's PER WEEK, without the Mrs involved, only for dinners and once a fortnight?
Oz is even more exorbitant than I thought. I was hearing that you guys pay $3 per orange or something.
$2 a lemon last I saw.
It's just the cost of living here in the City of Perth, Western Australia (same in cost as living in Tokyo). Plus I only go shopping when I get my week off from my usual 2-week shift work. I don't go buying cheap grade meat or fish I always go for the best quality. After all how could you live on eating and drinking cheap rubbish all your life?
The most expensive would be booze, which I can't give up and I have an account with Dan Murphy's which is down the hill from where I live. Nothing better than starting a barbecue and enjoying some quality cold bitter, with the mrs. Makes summer almost bearable :thumb: .
-
$50-70 per month, what can I say I live in a cheap country
-
for my neighborhood it's stupid, if i have enough phlem i could spit at this whole foods they are building, OR i can drive 6 minutes to a farmers market... which is oddly enough behind a staples(yea the office store, whatever), or i can walk there in 12minutes and really "be green". (it actually takes a while to drive there b/c i live on a super busy street, 2 blocks away from the city center, so it's bumper/bumper mostly, and the street the farmers market is on is a one way, so i gotta make a big ass loop to get to it)
i love where i just moved, it's in the city and "almost" as fresh as when i was in PA, do you know what i had in PA? i had the ****ing Amish, and i had LAZY, trusting Amish. They would have this wooden stand/stall put it outside their farm, stack it full of freshly pulled tomatoes/squash and ****, list the prices and just put out a jar. And it was always full of $$$, everyone seemed to pay, actually there was this indian family that stole, i was walking up to the stand (i'm probably 2minutes out, and i'd walk with my dog, do some shopping, walk the dog... good times) they came in, grabbed a variety of veggies and kept on walking (since they had no bag, it's just in their hands, i carried one of those grocer bags since i knew i'd be shopping). i scream at them "did you pay?!" they just looked at me blankly, then i ran at them... with my big ass red german sheppard, they dropped the veggies and ran away. i had to pick up their stolen goods, put em back on the stand (hey it came from the ground! pretty sure it's still clean), then shopped and payed. it was CHEAP too, like 1$ for a fricking squash the size of an adult forearm.
anyway, offtopic, i'm mad cuz i'm sure this whole foods would be filled with fat ass soccer moms and mini vans "buying fresh" when a farmers market (which isn't "that" presentable compared to a whole foods) is 6minutes away.
i buy all my veggies from the farmers market, 6min drive (once a week, or every 5 days)
i buy all my "meats" from 1 particular chain that has consistantly low prices and good quality, 9min drive (once a week, or every 5 days)
i goto the asian (chinese) market 20min drive (twice a month)
i goto the korean market (h-mart) 30min drive (once a month or twice a month if wife really wants lots of kimchee)
i think you have to factor in
1. time
2. gas
as well.