This is extremely relative to your financial situation, but agree with demik here (twice in one night, what am I becoming?
I'll also add, that in the USA this can be a very loaded issue. If you are buying properly cared for ingredients, and some stuff that can't be faked, then your costs will seem high to someone who is used to industrial raised, processed, and subsidized foods. This isn't as much of an issue in Europe where they have done a better job of protecting food quality. The recent "is it Parmesan or is it flavored, salted, cellulose?" kerfuffle is a great example. Parmigiano Reggiano is about $25/lb in my area. Other imported parm is around $17, and domestic is around $12. It should have been clear that the cheap stuff in a can is not what it claims, but we have sneaky ways around it with our labeling, and very lax enforcement. That **** wouldn't fly in Europe. So yeah, if you're used to buying wood pulp to put on your pasta, someone who buys real cheese will look extravagant. Please buy the real cheese.
if it's good, it's worth it.
@fohat.digs I'd love to have a store that close, I would definitely buy fresh if possible. Very often fruits and veggies don't last very long going shopping once a week.
Our closest mom n pop grocery is ~10 miles the largest chain grocery store is ~20 miles.
Talking with a coworker today he said his family of four has a food budget of $110/week.
I'll drop $15 on a meal like at BJs if I'm out with friends, that's about average. Even going to get coffee, I'll spend ~$10 because we chill and talk and get a couple drinks.
What always makes me think about the price tho, is sushi. Prices vary place to place. Bento Boxes and cheap sushi buffets are good for me, but my gf likes going to more expensive sushi places - $10 for 2 shrimp heads????? - so those hurt the wallet
I'll drop $15 on a meal like at BJs if I'm out with friends, that's about average. Even going to get coffee, I'll spend ~$10 because we chill and talk and get a couple drinks.
What always makes me think about the price tho, is sushi. Prices vary place to place. Bento Boxes and cheap sushi buffets are good for me, but my gf likes going to more expensive sushi places - $10 for 2 shrimp heads????? - so those hurt the wallet
IMHO, the Majority of sushi is overpriced..
You're better off spending that money on a Japanese Rice cooker, and make your own sushi rice..
Buying a rice cooker was so worth it. So much stuff to eat, and you save so much money
Buying a rice cooker was so worth it. So much stuff to eat, and you save so much money
A steamer is a most basic kitchen item. Vegetables and rice are cheap and easy. I have used these for decades - under constant use they will last about 3 years.
$30 new in box, $5 at a yard sale or thrift store. I keep at least 2 - often I am steaming vegetables and making rice at the same time.
They also cook fish and chicken well without drying it out, but are hard to clean afterwards!
That's a steamer? I've never seen on in person.. how does it work? O_o
but rice gets boring every day...
but rice gets boring every day...
Add Butter....Show Image(http://emoticoner.com/files/emoticons/onion-head/full-onion-head-emoticon.gif?1292862505)
but rice gets boring every day...
Add Butter....Show Image(http://emoticoner.com/files/emoticons/onion-head/full-onion-head-emoticon.gif?1292862505)
What else, TP, what else. :)
Rice w/ some butter & ground pepperbut rice gets boring every day...
Add Butter....Show Image(http://emoticoner.com/files/emoticons/onion-head/full-onion-head-emoticon.gif?1292862505)
What else, TP, what else. :)
Spritz of Lime Juice..
Pinch of Salt from up high..
Rice w/ some butter & ground pepper
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
I'll never understand it. Growing up we ate rice with salt and pepper and/or even tomatoes it was treated as a starch to fill out a meal like mashed potatoes etc.
The McDonald's menu.
The McDonald's menu.
If you factor in Labor, fast food is significantly cheaper than cooking at home..
Now, one might say, hai Tp, I got nothin' else to do.. Yea.. but the benefits of perhaps reading a book for 2 hours instead of spending it cooking/ cleaning dishes, would add up to something significant over time.
The McDonald's menu.
If you factor in Labor, fast food is significantly cheaper than cooking at home..
The McDonald's menu.
If you factor in Labor, fast food is significantly cheaper than cooking at home..
Now, one might say, hai Tp, I got nothin' else to do.. Yea.. but the benefits of perhaps reading a book for 2 hours instead of spending it cooking/ cleaning dishes, would add up to something significant over time.
but health issues tho
The McDonald's menu.
If you factor in Labor, fast food is significantly cheaper than cooking at home..
Now, one might say, hai Tp, I got nothin' else to do.. Yea.. but the benefits of perhaps reading a book for 2 hours instead of spending it cooking/ cleaning dishes, would add up to something significant over time.
but health issues tho
I think that's overblown..
As long as you're not downing 4 refills of soda.. It's not gonna kill ya..
but health issues tho
I think that's overblown..
As long as you're not downing 4 refills of soda.. It's not gonna kill ya..
It's true, if you eat a hamburger that won't decompose, you'll gain its magical powers of longevity! +1 Lifespan point per burger
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
I'll never understand it. Growing up we ate rice with salt and pepper and/or even tomatoes it was treated as a starch to fill out a meal like mashed potatoes etc.
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
I'll never understand it. Growing up we ate rice with salt and pepper and/or even tomatoes it was treated as a starch to fill out a meal like mashed potatoes etc.
I had Rice Bubbles for breakfast, but with milk and sugar.
http://www.kelloggs.com.au/en_AU/rice-bubbles-product.html
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
I'll never understand it. Growing up we ate rice with salt and pepper and/or even tomatoes it was treated as a starch to fill out a meal like mashed potatoes etc.
I had Rice Bubbles for breakfast, but with milk and sugar.
http://www.kelloggs.com.au/en_AU/rice-bubbles-product.html
Rice bubbles are different! HERESY.
Are they any good?
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
I'll never understand it. Growing up we ate rice with salt and pepper and/or even tomatoes it was treated as a starch to fill out a meal like mashed potatoes etc.
I had Rice Bubbles for breakfast, but with milk and sugar.
http://www.kelloggs.com.au/en_AU/rice-bubbles-product.html
Rice bubbles are different! HERESY.
Are they any good?
A bit plain without sugar.
My wife eats rice with butter and sugar for breakfast.
Rice w/ some butter & ground pepper
Basically.. 1 bowl of rice (2cups).. + 1/3 stick of butter.. is what is making TP fat..
I'll never understand it. Growing up we ate rice with salt and pepper and/or even tomatoes it was treated as a starch to fill out a meal like mashed potatoes etc.
I had Rice Bubbles for breakfast, but with milk and sugar.
http://www.kelloggs.com.au/en_AU/rice-bubbles-product.html
Rice bubbles are different! HERESY.
Are they any good?
A bit plain without sugar.
I don't eat anything that needs sugar without maple syrup, all good.