You know it's not THAT much more to eat healthily and slightly more wholesome meals.
How would you improve the ramen 1080 Titan savings diet ?
Let's see some numbers.. Show Image
I'm assuming you have something like Costco or have a friend who can take you there.
Wouldn't rice with soy sauce + egg work better? Assuming you have a 25lb bag of rice, and you only eat a bowl of rice per meal..Running off my calculations... the cheapest 25 lb rice bag is about $16. One 4 lb bottle of soy sauce is....$8.50. You'd need only one for 2 months. So it's $4.25 a month. Eggs...get the largest pack, which here is about a 96 pack. That's about $15.
16 + 4.25 + 15 = $35.25
:)
Please note: I'm not currently in the US so I can't confirm price validity.